2022, hepimiz için oldukça zorlu bir yıldı.

Ukrayna’da devam eden karışıklıklar, birçok ülkeyi zincirleme olarak etkisi altına aldı. Milyonlarca Ukraynalı evlerini terk edip mülteci olarak hayatlarına devam etmek zorunda bırakıldı. Enerji ve gıda fiyatlarının yükselmesi, enflasyona ve ekonomik durgunluğa neden oldu. Tüm bu olumsuzluklar, sürdürülebilir bir yaşam elde etmeyi ve geçimi güçleştirdi.

Pakistan’da ülkenin 3’te biri şiddetli selin etkisi altında kalarak alt üst oldu. 33 milyonun etkilendiği bu felakette kimileri evini, kimileri işini, kimileri ise ailelerini ve hayatlarını yitirdi. Muson yağmurlarının silip süpürdüğü kasaba ve köylerin toparlanması ne yazık ki onlarca yıl sürecek.

Doğu Afrika’da 20 milyon insan gıda kıtlığı ile karşı karşıya. Bölgedeki kuraklığın yok ettiği ekinler ve geçim kaynakları nedeniyle birçok kişi, bir sonraki öğünlerinin nereden geleceğini bilemiyor. Her 48 saniyede bir kişinin açlık nedeniyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Afganistan ve Yemen’de kıtlık ve benzeri durumlardan etkilenen insan sayısı milyonlara ulaşmış durumda. Dünya tarafından neredeyse tamamen unutulmuş her yaştan kadın, erkek ve çocuk açlığın eğişinde yaşam mücadelesi veriyor.

Gazze hala kuşatma altındayken Suriye’deki çatışmalar da tüm şiddetiyle devam ediyor. Her iki ülkedeki milyonlarca insan, bir daha evlerine geri dönüp dönemeyeceklerini bilmeksizin mülteci konumuna düştüler.

Bizler Hayat Kurmak ve Hayat Kurtarmak İçin Sahadayız

Islamic Relief olarak, ihtiyaç sahibi kimselere destek olmaya devam ediyoruz.

Yıl boyunca 34 ülkede 13 milyondan fazla kişiye yardım ulaştırdık ve 770’ten fazla önemli proje gerçekleştirdik.

Cömert bağışlarınız sayesinde 85.000 yetime sponsor olundu, yaklaşık 1.6 milyon kişiye Ramazan erzak kolisi teslim edildi ve 4 milyonu aşkın kişi, kurban bağışlarıyla besleyici öğünlere kavuştu.

1.3 milyondan fazla insan su ve hijyene kavuştu. 3.6 milyona yakın kişi ise sürdürebilir bir geçim edinmeleri amacıyla profesyoneller tarafından desteklendi.

Bu yıl kat etmemiz gereken mesafeler arttı, yardım ulaştırma yolları daha karmaşık hale geldi ve insani ihtiyaçlar daha acil müdahaleler gerektirdi.

38 yıldır Islamic Relief olarak, bağışlarınız sayesinde ihtiyaç sahiplerine acil durumlarda insani yardım ulaştırıyoruz.

Hayat kurmamıza ve kurtarmamıza yardım eden tüm bağışçılarımıza teşekkür ederiz.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.