SIK SORULAN SORULAR

 

Gazze’de abluka olmasına rağmen gelen bağış ve yardım malzemelerini Gazze’ye nasıl ulaştırıyorsunuz?

Tüm malzemeler, ilk etapta ticari işletmeler aracılığıyla Gazze’ye gönderiliyor. Söz konusu tedarikçiler onaylı işletmeler olduğu için özellikle gıda ürünleri ve tıbbi malzemeler alanında Gazze’ye girişlerine izin veriliyor. Sınırların kapatıldığı zamanlarda Islamic Relief olarak, acil ihtiyaçların Gazze içerisinde en hızlı şekilde temin edilebilmesini sağlayan güvenilir tedarikçilerle çalışıyoruz.

Gazze’ye ticari ürün girişinin sağlandığı tek nokta olan Kerm Ebu Salim sınır kapısında gecikme yaşanması veya sınırların kapatılması gibi gerginliğin arttığı zamanlarda malzeme geçişi engellenebiliyor. Ancak geç de olsa çoğunlukla içeriye ulaştırılıyor. Bu durumlarda acil ihtiyaçların karşılanmasını sağlayabilmek için elimizden geleni yapıyoruz.

 

Bağışlarımızın ulaştırılacağından nasıl emin olabiliriz?

Şeffaflık temel değerlerimizden biridir. Bu sebeple, dağıtımlarımızı fotoğraf ve videolar aracılığıyla sizlerle paylaşıyor, en önemlisi de her sene internet sitemizde ve denetim raporlarımızda yıl içinde yapılan her harcamanın sebeplerini açıklıyoruz.

 

Bölgeye bu kadar hızlı erişimi nasıl sağlıyorsunuz?

Islamic Relief olarak son 25 senedir Gazze’de aktif bir şekilde sahada görev yapıyoruz. Gazze ofisindeki personel ve gönüllülerimiz her gün hem Filistinlilerin ihtiyaç duyduğu desteği onlara ulaştırmak hem de eğitim, geçim kaynağı, psikososyal destek ve sağlık hizmetlerine erişim imkanlarını artırmaya yönelik projeler geliştirmek için çalışıyor. Bunun yanı sıra bölgedeki yerel kuruluşlarla da düzenli olarak görüşüp iş birliğinde bulunuyoruz. Birlikte hareket ederek verdiğimiz karşılıklar -özellikle acil durumlarda- çok daha güçlü olup geniş etkiler yaratıyor.

 

Bağışları Filistin’de ailesi olan kişiler aracılığıyla ulaştırmak daha güvenilir olmaz mı?

Banka ve benzeri finansal kurumların işleyişi kriz ve acil durumlardan çoğunlukla etkileniyor. Aileler böyle zamanlarda banka hesaplarına erişme ve nakit çekmede sorunlarla karşılaşabiliyor. Ancak insani yardım kuruluşlarının bankalarda kriz sırasında acil müdahalede kullanılmak üzere ayrılmış fonları bulunuyor. Bu sayede insani yardım kurumları hızlı bir şekilde krizden etkilenen insanlara yardım ulaştırabiliyor.

 

Bağışları insani yardım kuruluşları yoluyla ulaştırmanın nasıl bir avantajı oluyor?

İnsani yardım kuruluşları bölgedeki insanların ihtiyaçlarını en geniş kapsamda belirleyip bu ihtiyaçları mümkün olan en iyi şekilde karşılamaya yönelik ilgili aktörlerle -bakanlıklar, BM grubu gibi- koordinasyon içerisinde çalışıyor. İnsani yardım kuruluşlarının yardım ulaştırırken uymaları gereken belli bir kalite standardı bulunuyor. Bu kuruluşlar nitelikli hizmet ve yardımı önemsedikleri gibi bağış dağıtımında meydana gelebilecek eşitsizliklerin önüne geçerek her faydalanıcıya eşit şekilde ulaşmayı hedefliyor.

 

STK’ların topladıkları bağışları bölgede yerel partner bulabildikleri takdirde bölgeye ulaştırabildikleri, bunun da aylar sürdüğü doğru mu?

Özveriyle çalışan acil yardım ekiplerine sahip olduğumuz için Islamic Relief olarak özellikle kriz ve acil durumlarda oldukça kısa sürede ve hızlı şekilde bölgeye yardım ulaştırabiliyoruz. Bölgedeki yerel partnerlerle ortak çalışma yaparken ise kurumlar arasındaki iş birliğini kesinleştirdikten sonra bağış toplama sürecini başlatıyoruz.

 

Güçlü devletlerin üstesinden gelemeyeceği kadar büyük insani yardım ihtiyacı olduğu doğru mu?

Filistin genelinde insani yardım ihtiyacı oldukça fazla. Nüfusun %80’i temel ihtiyaçlarını insani yardım kuruluşlarının destekleriyle karşılayabiliyor. Güçlü devletler ne yazık ki muhtaç durumdaki her kesime ulaşacak kadar yardım sağlamıyor. Özellikle son dönemde yardım fonunda yapılan büyük kesintiler ihtiyaç sahiplerini daha da zor durumda bırakıyor.

 

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.