10 yaşındaki Sali, yalnızca krizi biliyor fakat buna rağmen geleceğe umutla bakıyor.

Islamic Relief Türkiye- Uluslararası İslami Yardım Vakfı olarak Suriye’de devam eden kriz 12. yılına girerken, öğretmenlerin ve öğrencilerin ne denli zor şartlar altında olduğunun farkındayız.

Öğrenciler yerlerinden ediliyor, öğretmenler müfredatı takip edemiyor, aileler ise çocuklarının eğitimi ile ilgili endişeli… Şu anda %97’sini çocukların oluşturduğu 6,6 milyona yakın insan eğitime muhtaç. Özellikle Halep, İdlib ve Şam’ın kırsal kesimlerinde okul çağındaki çocukların %94’ü inanılmaz zorlu ve kaotik şartlar altında eğitimlerini devam ettirmeye çalışıyor.

Her şeye rağmen Suriye’nin çocukları, toplumlarını ve ülkelerini yeniden inşa edebilmek adına eğitim, bilgi ve becerilerini geliştirmek için can atıyorlar.

Krizin başlangıcında İdlib, Neirab’da dünyaya gelen 10 yaşındaki Sali, yatağın altında saklanmaya çalışırken komşularının öldürüldüğüne şahit oldu. Arkadaşlarının çoğu gibi kendisi de ailesiyle birlikte köyünü terk edip daha güvenli bir yer arayışıyla göç etmek zorunda kaldı. Sali’nin bütün köyü, okulu da dahil olmak üzere yıkıldı ve köy halkı paramparça oldu.

Küçücük Çocuklar, Kocaman Hayaller

Tüm zorluklara rağmen bu küçük kız çocuğu, okula gitmeye kararlıydı. Suriye’deki diğer birçok çocuk gibi o da eğitimin geleceğin anahtarı olduğunu, bugünün çocuklarının yarını inşa edeceğini ve ülkelerini yeniden ayağa kaldıracaklarını biliyordu.

“Hayalim öğretmen olmak, çocuklara öğretmek, onlarla ilgilenmek ve kriz boyunca kaybettiklerini onlara geri kazandırabilmek.”

13 yaşındaki Muhammad da Neirab’dan. İdlib’deki aralıksız bombardımanda yıkılan okulun bodrum katından kurtarıldı. Tüm köyü yerle bir eden bu bombardımanda Muhammad’ın yanında 5’i çocuk 9 kişi öldürülmüş bulundu. O da arkadaşı Sali gibi okula devam edip ülkesinin yeniden inşasında rol almak istiyor.

13 yaşındaki Muhammad, büyüyünce öğretmen olmak istiyor.

İmkânsız Şartlar Altında Eğitim

Suriye’nin cesur öğretmenleri tüm çocuklara, daha parlak bir gelecek konusunda umut aşılıyor. Krizin günlük sarsıntıları ve artık sürekli hale gelen kaynak yetersizliği gibi eğitimi neredeyse imkânsız hale getiren olumsuz şartlara rağmen Suriye halkı henüz pes etmedi.

Onlardan birisi olan Hassan, Kuzey Suriye, İdlib’deki Al- Nairab Okulu’nda Arapça öğretiyor. Başta kaynak yetersizliği olmak üzere birçok sıkıntılarla karşı karşıya kalan öğretmenler, şu anda maaş almadan gönüllü olarak çalışıyorlar. Hassan da diğer meslektaşları gibi, tüm bu olanlara rağmen hayatlarında barış, güven ya da düzen görememiş olan çocuklara eğitim veriyor.

Eğitim Yeni Nesil İçin Bir Umut

Hasan, evinin ve okulunun yıkılmasına, köyünün dağılmasına şahit olmasına rağmen kalmayı tercih etti.

“Çok büyük bir şoktu. Bu art arda gelen travmatik olaylar, beni yerlerinden edilmiş tüm diğer Suriye halkıyla birlikte burada kalmaya motive etti. Eğitim, gelecek nesiller için tek umut kaynağı.”

Hasan, tüm olumsuz şartlara rağmen, çocuklara eğitim vererek daha parlak bir gelecek için umut oluyor.

Uluslararası İslami Yardım Vakfı Suriye’nin Öğretmenlerinin Yanında

Desteklerimizle, öğretmenler Suriye’nin çocuklarına iyi bir eğitim verebilmek için şartları zorluyorlar.

2021’de 72 okulda 179 öğretmenle birlikte 28,000 çocuğun güvenli ve kaliteli bir eğitim almasına yardımcı olduk. Fonlarımızla öğretmenlere aylık gelir, sıra, masa, bilgisayar ve yazıcı, kırtasiye malzemeleri, kitap ve günlük gıda temin edildi. Bunun yanı sıra, son 11 yıldır yaşadıklarından dolayı travmatize olmuş çocuklar için danışmanlık desteği sağlandı.

Sali, onlara eğitim verebilmek adına öğretmenlerinin nasıl bir fedakarlıkta bulunduğunun farkında.

“Öğretmenlerimi çok ama çok seviyorum, umarım mutluluk ve huzur, daima onlarla olur.”

Biz Suriye halkının yanındayız, peki ya siz?

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.