Filistin’de 6 Ekim gecesi yaşanan gerginlikler, özellikle Batı Şeria ve Kudüs’te daha büyük çaplı bir krizin kapıda olduğu yönündeki endişeleri arttırıyor.

Sivil kayıpların yaşandığı saldırılarda durum, gün geçtikçe şiddetleniyor.

Elektrik kesintilerinin sıklaştığı bölgede, hastaneler ve okullarda ciddi sıkıntılar yaşanmaya başladı. 4.000’den fazla kişinin yaralandığı çatışmalarda, hayatını kaybeden kişi sayısı 700’ü geçti. 

Filistin'de saldırılar sonrası durum

 Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Gazze’ye tıbbi ekipman, gıda, yakıt ve diğer ihtiyaçların yarım ulaştırılabilmesi adına acilen insani koridor oluşturulmasını talep etti. Son 24 saat içerisinde evlerini terk edip daha güvenli bölgelere göç eden kişi sayısı 187.000’i geçmiş durumda.

Gazze’ye 3 bağlantı noktasından gelen su akışının kesintiye uğraması, 610.000’den fazla insanı etkiliyor.  

Çatışma sonrası Filistin'de son durum

Islamic Relief olarak ilk aşamada, acil ihtiyaçların belirlenmesi doğrultusunda Filistin Sağlık Bakanlığı ile iletişim içerisine hareket ediyor, Birleşmiş Milletler ve lokal partnerlerle iş birliği yaparak, bölgedeki tüm ihtiyaçların değerlendirmesini gerçekleştiriyoruz.

Ekiplerimizle birlikte tıbbi ekipmanlar, zor durumda olanların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri nakdi yardım, battaniye ve hijyen kitlerinin dağıtımı adına çalışmaları sürdürüyoruz. 

Saldırı sonrası Filistin'e Islamic Relief'in acil müdahalesi

Sizler de çalışmalarımıza destek olmak isterseniz, banka hesap bilgilerimize buradan ulaşabilirsiniz. 

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.