Dünyada yaklaşık 800 milyon insan temiz suya erişemiyor. Her dakikada bir çocuk, susuzluktan dolayı hayatını kaybediyor. İklim değişikliği ile artan kuraklığın etkisiyle temiz suya erişim daha da güçleşiyor.

Yaşam için su vermeyi ilke ediniyoruz. Temiz su erişimini sağladığımız bir bölgeden ayrıldığımızda, oradaki halkın tekrardan suya erişmek için bizden yardıma ihtiyaç duymamasını amaçlıyoruz. Bu sebeple her bölgeye farklı bir yaklaşım sunuyoruz. Örneğin, birçok bölgede su kuyusu açıyoruz, fakat bazı bölgelerde yeraltı suyu olmadığı için kuyu açmak işe yaramadığından çözüm olarak yağmur suyu depolama sistemi kuruyoruz. Nemli ve yağışlı mevsimlerin ardından uzun kurak dönemlerin yaşandığı bölgelerde, köylerin suyu yıl boyunca kullanabilmesi için mikro-barajlar ve su depoları inşa ediyoruz. Kadın ve çocukları, elle su pompalama derdinden kurtarmak için güneş enerjisiyle çalışan kuyular inşa ediyoruz.

Sadece yeni bir sistem kurmakla yetinmiyor; insanlara bu sistemleri kullanabilmeleri için gerekli eğitimin de verilmesini önemsiyoruz. Örneğin, beş yıl önce, Afrika genelinde bulunan 50 binden fazla su erişim kaynağı kullanılamaz hâle gelmişti. Çünkü hiç kimse su kaynaklarından yararlanan bölge halkına su kaynaklarında sorun çıktığı zaman nasıl tamir edeceklerini öğretmemişti. Bu yüzden biz bölge halkına kurduğumuz yeni düzenekler hakkında eğitim veriyor, su kaynaklarından nasıl daha sağlıklı ve hijyenik bir şekilde yararlanabileceklerini öğretiyoruz. Böylece, bölgeden ayrılırken insanlara gerçek anlamda yaşam için su sağlamış oluyoruz.

Su projelerimizin insanlara yalnızca su tedariği sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda faydalı bilgi ve deneyimlere kapı açan, nasıl suya erişebileceklerini, kendilerinin ve ailelerinin sağlığını koruyabileceğini öğreten tecrübe aracı olmasını umuyoruz.

© 2022 Islamic Relief Türkiye - Tüm hakları saklıdır. Vakıf Sicil No: 8900358126 ULUSLARARASI İSLAMİ YARDIM VAKFI