Çeçenistan’da Islamic Relief

1995’teki savaşla beraber Çeçenistan’da faaliyetlerimize başladık, mültecilere acil gıda, temiz su, barınak ve tıbbi yardım sağladık. Sponsorluk programımızla yetim çocuklarını destekliyor, okullardaki çocuklarımıza sağlıklı ve sıcak yemek verebilmek için Dünya Gıda Programı ile birlikte çalışıyoruz.

Bununla birlikte, evlerin ve altyapının yeniden inşası ve geçim programları gibi uzun vadeli kalkınma projelerine de önem veriyoruz. Yüksek işsizle mücadele etmek adına ailelere kendi geçimlerini sağlayabilmeleri için imkânlar sağlıyoruz.

Geçim kaynağı olarak hayvancılık

Çeçenistan’daki savaşta dul kalmış binlerce kadın, yetim çocuklarına bakabilmek için mücadele veriyor. İş olanaklarının oldukça kısıtlığı olduğu bölgede Islamic Relief, bu kadınlara birer inek vererek onlara geçim imkânı sağlıyor. Bir ailenin bizden gebe bir inek aldığını düşünün. Bu aile, inekten sağlanan süt ve süt ürünlerini yalnızca tüketmekle kalmıyor, ayrıca bir kısmını pazarda satarak gelir elde diyor. İneği yavruladığında ise yeni doğan inek yavrusunu ihtiyacı olan başka bir aileye veriyor, böylece bir aile daha geçimini temin edebiliyor. Oluşturulan bu döngüyle birçok aile, dışarıdan yardıma ihtiyaç duymadan geçimini sağlayabiliyor.

© 2022 Islamic Relief Türkiye - Tüm hakları saklıdır. Vakıf Sicil No: 8900358126 ULUSLARARASI İSLAMİ YARDIM VAKFI