En başından beri tek bir vizyonumuz vardı:

İslam inanç ve değerlerimizden yola çıkarak; toplulukların güçlendiği, sosyal yükümlülüklerin yerine getirildiği ve insanların başkalarının yaralarını sarmada tek yürek olduğu yardımsever bir dünya hayal ediyoruz.

Her bir insan hayatının değerine işaret eden İslami öğretiler doğrultusunda, yardımlarımızı; ırk, din veya cinsiyet ayrımı yapmaksızın bize en çok ihtiyaç duyan insanlara ulaştırıyoruz.

Islamic Relief olarak ilk başlarda önceliğimizi acil durum yardımı olarak nitelendirdiğimiz kuraklık, deprem, sel veya çatışma gibi afetler sonucu mağdur olanlara yardım faaliyetlerimiz oluşturduysa da her zaman uzun vadede yoksulluğu ve acıları ortadan kaldırma amacıyla çalışmalarımızı sürdürdük, bunun için verilen zekât ve sadakalardan yararlandık. Islamic Relief, ilk saha ofisini kuruluşundan bir yıl sonra Sudan’ın başkenti Hartum’da açtı ve kuraklık mağdurlarına yalnızca hayatta kalabilmeleri için değil, hayatlarını yeniden inşa edebilmeleri için yardım elini uzatmaya başladı.

O günlerden bugüne, Afganistan’dan Arnavutluk’a, Pakistan’dan Filistin’e, Somali’den Sudan’a kadar 40 ülkede 100’den fazla ofisimizi faaliyete geçirdik. Bu ülkelerde, afet yardımlarımızın yanı sıra, uzun vadede su, gıda, sağlık ve eğitim gibi imkânları sağlayabilmek adına sürdürülebilir kalkınma çalışmaları yürütüyoruz. Ayrıca yetimleri ve çocukları desteklemek, insanların ailelerini geçindirebilmeleri için geçim kaynakları oluşturmalarına yardım etmek ve savunmasız toplulukları gelecekteki muhtemel afetlerin etkilerinden korumak adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Islamic Relief, 30 yılı aşkın bir süre boyunca Allah’ın lütfuyla hep gelişerek dünyanın en büyük İslami sivil toplum kuruluşlarından biri hâline geldi. Geleceğe bakarak, yoksul ve ihtiyaç sahibi insanlara hizmet edebilmek için her daim işimizi öğrenme, geliştirme ve iyileştirme gayreti içerisindeyiz.

© 2021 Islamic Relief Türkiye - Tüm hakları saklıdır. Vakıf Sicil No: 8900358126 ULUSLARARASI İSLAMİ YARDIM VAKFI