Ben Hamza, Suriye’nin Halep şehrindenim. Şu anda Yıldız Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik öğrencisiyim. 2 erkek ve 2 kız kardeşim var; ben en küçükleriyim. Ailemle birlikte Hatay’da yaşıyordum, ortaokul ve liseyi orada tamamladım. Dersler Türkçeydi ve ilk zamanlar anlamakta zorluk çekiyorduk fakat ben bolca okuyup çalışarak öğrenmeyi başardım. Liseden sonra eğitim için İstanbul’a geldim. İlk başlarda akrabalarımın yanında kalıyordum sonra yurda geçtim.

Önceleri tıp okumak istiyordum. Sebebi ise çeşitli hastalıkları tedavi edecek ilaçlar bulmaktı. Sonrasında bu amaç doğrultusunda moleküler biyolojinin debenim için faydalı olacağını düşündüm.

Suriye’den ayrıldığımızda 9 yaşındaydım. Buna rağmen oradaki evimizi, sokakları hatırlıyorum. Evimizin yakınlarına keskin nişancılar yerleştirmişlerdi. Oradan geçerken sürekli koşardık. Gözümüzün önünde nice ölümler gördük. Bir keresimde koşarken mermi tam önüme düştü, birkaç saniye farkla bana değil taşa isabet etti.İslami Relief’i yurttaki arkadaşlarımdan duydum. Ben de onlar gibi burs projesine başvurdum ve destek aldım. Hayatıma çok şey kattı. Ayrıca vakfınızın bazı gönüllülük faaliyetlerine katılıyorum.

Gelecekte Suriye gibi harap olmuş ülkelerde çalışmak ve kanser ve diyabet gibi hastalıklara çare bulmak istiyorum.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.