Suriye’deki kriz onuncu yılını geride bırakırken, Islamic Relief, evlerinden koparılan binlerce ailenin yeniden geçimlerini kazanmasına yardımcı oluyor.

Ebu Ziyad, köyü bombalandığında oğlunu kaybetti ve şimdi tek başına yetim torunlarıyla ilgileniyor. Güvenliklerini sağlamak için evlerini terk ettiler. Ancak sığındıkları yerler saldırıya uğradığında tekrar ve tekrar kaçmak zorunda kaldılar.

Bu felaketlere özellikle Ebu Ziyad’ın torunları küçük yaşta oldukça acı şekilde tanıklık ettiler.

Bombardımandan önce, Ebu Ziyad koyun yetiştiricisiydi. Ancak hava saldırıları esnasında sürüsünü, dolayısıyla geçim kaynağını kaybetti. Islamic Relief, kendisine yetiştirip sütünü pazarda satabilmesi için gebe koyunlar teslim etti. Şimdi koyunların bakımıyla ilgileniyor.

 

Koyun bakımı

“Koyunları beslemek için her sabah erkenden uyanıyoruz. Sonra onları sağıyor ve ahırdan çıkarıp temizliyoruz. Öğle vaktinde onları yeniden yediriyoruz. Akşam olduğunda enfeksiyon veya hastalık belirtileri taşıyıp taşımadıklarını kontrol ediyoruz.”

Koyunlar teslim edildikten kısa bir süre sonra yavruladı. Ebu Ziyad koyunları sağıp süt ve peynir üretti. Ailecek her gün koyunların taze ve besleyici süt ürünlerini tükettiler. Ayrıca ürettiklerini satarak, geri kalan gıda ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek miktarda gelir elde ettiler.

 

Yeniden kendi kendine yetebilmek

“Buraya ilk geldiğimizde, başkalarının bize vereceği yiyeceklere bel bağlamak zorundaydık. Eskiden haftada sadece bir kez süt içerdik ama şimdi Allah’a şükür kendi süt ve peynirimizi üretip ekmek ve sebze gibi başka gıdaları da satın alabiliyoruz. Bu proje sayesinde torunlarım artık her sabah süt içiyor” diyor Ebu Ziyad.

Proje ile Suriye’nin kuzeyinde yaklaşık 2.000 ailenin geliri arttı. Projeden faydalananlara başlangıç olarak besi hayvanı, saman, aşı, buğday tohumu ve gübre verildi. Islamic Relief ayrıca yerel komiteler kurarak her birine çiftçilik eğitimi ve yerel pazarda ürünlerini kâr amaçlı satabilmeye yönelik tavsiyeler sundu. Veteriner hekimlerimiz ve ziraat mühendislerimiz de uygulamalı önerilerde bulundu.

Projenin, geçim kaynakları üzerinde büyük bir baskı yaratan koronavirüs salgınıyla mücadele eden ailelerin zorluklarını hafifletmede önemli bir katkısı oldu. Bölge genelinde ailesini geçindirenler, işe giderek virüse maruz kalma riskini göze almak ya da evde kalarak çocuklarının aç kalmalarını izlemek arasında tercih yapmak zorunda kalıyor.

Özellikle dul ve yetim bulunan aileler, artık tek başlarına ya da uzaktan kolayca yürütebilecekleri işlerden gelir elde etme fırsatına eriştiler.

Destekleriniz, Ebu Ziyad’ın ailesine benzer durumda olan aileler için tahminlerinizin ötesinde bir anlama gelecek ve onlara güvenilir bir gelir kaynağı oluşturma desteğimize devam edebilmemizi sağlayacaktır. Ebu Ziyad’ın da ifade ettiği üzere, “Bu krizden zarar gören yoksul aileler üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğu için bu projeye devam edeceğinizi umuyoruz.”

 

Daha fazlası için raporumuza göz atabilirsiniz. Zor durumda olanlara yardım eli uzatmaya devam edebilmemiz için bize destek olun: lütfen Suriye çağrımıza bağış yapın.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.