Bu yılın temmuz ayında ortaya çıkan orman yangınları, özellikle Antalya’nın Manavgat ilçesinde çok ciddi hasarlar bıraktı. Kaybolan doğal habitatın yanı sıra, yüzlerce aile evlerinden oldu ve bölge ekonomisi zarar gördü.

Sinop’un Ayancık ilçesinde ise yoğun yağışlardan dolayı meydana gelen sel felaketi, birçok yıkımı ardında bıraktı. 15 kişinin hayatını kaybettiği bu felaket, birçok yerleşim ve iş yerini geri dönülmez bir şekilde tahrip etti.

Uluslararası İslami Yardım Vakfı olarak, Manavgat ve Ayancık Belediyeleri ile ortak bir çalışma yürüterek, doğal afetlerden en çok etkilenen aileleri belirledik. Belirlenen 346 aileye, temel ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına toplamda 4 milyon TL’den fazla nakit desteğini ulaştırdık.

Hayat Devam Ediyor

“Sabah haber geldi, eviniz yanıyor diye. İş yerim evimle bitişikti. Aletlerim, malzemelerim, eşyalarımız, her şey kül oldu. Bir çivi dahi alamadık evden”

5 çocuk babası Mehmet, evinin yanında bulunan marangoz atölyesinde çalıştığını, fakat yangınla evinin ve atölyesinin içindeki her şeyle birlikte yanarak yerle bir olduğunu söyledi. Ailesiyle birlikte bir yıla yakın süredir konteynırda kalan Mehmet, herhangi bir geliri olmadığı için, kiralık ev tutmak ya da geçinmek konusunda ciddi güçlük çektiğini belirtti.

“Vakfınızı daha önce duymamıştım. Komşulardan sizden yardım alanlar olmuş, ben de merkeze gidip belgelerimi götürdüm, başvurdum. İlgilenen herkesten Allah razı olsun” diyen Mehmet’in en büyük isteği, bir an önce yerleşebileceği bir ev bulabilmeleri.

Uluslararası İslami Yardım Uluslararası İslami Yardım Vakfı olarak, yangın ve selde evlerini kaybeden ve o zamandan beri hayatlarını büyük zorluklarla idame ettirmeye çalışan ailelerin yanındayız. Desteklerimiz ve projelerimizi devam ettirmek için çabalıyoruz.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.