Soğuk havalarda ihtiyaç sahipleri, barınmanın yanı sıra, yeterli gıdaya erişme problemiyle de mücadele ediyor. Suriye’nin Kuzeyinde, saldırılardan dolayı evlerini terk etmek zorunda kalan ve çadırlarda yaşayan binlerce kişi, barışın gelmesini ümit ederek bir kışı daha bu şekilde geçirmek zorunda. Uluslararası İslami Yardım Vakfı olarak zor durumda olan insanları, bu mevsime biraz daha hazırlıklı olabilmeleri için destekliyoruz. Isınma ve giyecek desteğinin yanı sıra gıda ile ilgili projelerimizi de devam ediyor.

Kamp bölgesi her yıl sel ile karşı karşıya kalıyor. Özellikle kadınlar ve çocuklar, kendilerini soğuktan ve açlıktan korumakta zorlanıyor. 2021 yılının sonuna doğru başlattığımız bu projede, öncelikle ihtiyaç sahipleri belirlendi. Ardından İdlib, Maaret Tamsrin, Dana ve Harim bölgelerinde gıda paketlerinin dağıtımı gerçekleştirildi. Böylelikle 9.000’den fazla insana ulaşmayı başardık ve onlara önlerindeki kış için destek olduk.

Ulaşılması gereken en temel ihtiyaç: gıda

Umm Maryam, neredeyse 3 yıldır, 3 çocuğuyla birlikte kampta yaşıyor. Diğer birçokları gibi, o da saldırıdan dolayı evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını, kampa varıncaya kadar da bombardımanın devam ettiğini söylüyor.

“Kanalizasyon, temiz su ve yemeğin olmadığı bir yer”

Umm Maryam’a göre yerlerinden edilmiş tüm bu insanlar, Kuzey Suriye’de faaliyet gösteren insani yardım kuruluşlarının destekleriyle yaşamlarını sürdürebiliyor. Bizler de projemiz dahilinde, kamp bölgesindeki insanlara kış için gıda yardımı gerçekleştirdik.

            “Artık çocuklarıma sevdiği şeyleri pişirip, neşe içinde yemeklerini yemelerini izleyeceğim.”

Özellikle bu mevsimde bölgedeki insanlar için yardım, hayati önem taşımakta. Uluslararası İslami Yardım Vakfı olarak onların karşılaştıkları sorunları en aza indirmek için çalışıp, onların yanında oluyoruz.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.