Dünyanın en kalabalık 4. ülkesi olan Endonezya, coğrafi olarak zorlayıcı bir bölgede yer alıyor. 17 binden fazla adadan oluşup 130 aktif volkana ev sahipliği yapan ülke, böcek istilası, deprem, sel, tsunami, toprak kayması ve volkan patlaması gibi pek çok doğal afete çok sık maruz kalıyor. Söz konusu doğal afet dönemlerinde nüfusun büyük bölümü zorluk yaşıyor. Son 10 yılda ekonomisinin gelişmesine rağmen 194 milyon insan halen gıdaya ulaşmada güçlük çekiyor. Nüfusun %14.3’ü yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Endonezya’da Islamic Relief

Islamic Relief olarak 2000 yılından beri Endonezya’da faaliyet gösteriyoruz. Ülkede acil yardım faaliyetleri haricinde kalkınma projeleri de yürütüyoruz. Bu projelerden bazıları, Lhong Raya Hastanesinin ve Suak Pandan İlköğretim Okulunun yeniden inşa edilmesi ve bambu borulardan (bambu ısıya dayanıklı doğal bir madde olduğu için Endonezya’nın tropikal iklimine karşı en elverişli olanıdır) su tesisatlarının kurulması projeleridir.

Endonezya’da daimî bir ofisimiz olduğu için 2004’deki tsunamiye hemen ertesi gün müdahale edebildik. Gıda, ilaç, çadır ve hijyen malzemeleri dağıtımı gibi acil ve geniş kapsamlı olarak yaptığımız yardımlar BM ve Endonezya hükümeti tarafından takdirle karşılandı. Tsunamiden sonra, birçok köyü, ev ve kamu binalarıyla birlikte yeniden inşa ettik. Şu anda, sağlık, eğitim, temiz su ve geçim desteğine erişim gibi yardımlarımızın yanı sıra, insanlara sürdürülebilir barınma imkânı sağlamaya çalışıyoruz.

2006 ve 2009 yıllarında yıkıcı depremler Endonezya’yı vurduğunda, saatler içinde müdahale ettik, acil durum malzemeleri dağıttık ve temel altyapıyı yeniden inşa etme ve kamu hizmetleri kurma noktasında bir kez daha çalışmalara başladık.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.