15 yıldan fazla süren iç şavaş, Somali’nin istikrarsızlığa ve yoksulluğa sürüklenmesiyle sonuçlandı. Nüfusun %73’ü günde 2$’dan az kazanıyor. 6.2 milyon insan insani yardıma ihtiyaç duyuyor. Pek çok insan temiz içme suyu, sıhhi hijyen ve eğitim olanaklarına erişim sağlayamıyor. Geçimi tarımla sağlayan halk, azalan yağmur suyu ve kuraklığın etkisiyle zor zamanlar yaşıyor.

Somali’deki insanlar oldukça güç koşullarda yaşıyor:

  • Her 10 çocuktan 1’i, beş yaşını dolduramadan hayatını kaybediyor (Dünya Bankası, 2016)
  • Ülkedeki ortalama yaşam süresi yalnızca 56 yıl (Dünya Bankası, 2015)
  • 2 milyon insan düzenli bir şekilde gıdaya erişemiyor (BM Dünya Gıda Programı, 2017)
  • 5 yaşın altındaki 388 bin çocuk ciddi derecede yetersiz besleniyor (BM Dünya Gıda Programı, 2017)

Somali’de Islamic Relief

Islamic Relief olarak, 1996 yılından bu yana Somali’de faaliyet gösteriyoruz. Bugüne kadar 750 binden fazla insana gıda yardımı ulaştırdık. Ayrıca; insanların temiz suya, sağlık hizmetlerine ve eğitime kolayca erişebilmeleri için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunların haricinde, acil durum programlarımızla, Puntland’ın Bari, Nugaal ve Mudug bölgelerinde yerinden edilmiş insanlara yardımlarda bulunuyoruz.

1991’de başlayan iç savaştan bu yana ülkenin çoğu bölgelerinde merkezî bir hükümet kontrolü bulunmuyor ve muhalif gruplar bu bölgelere hükmediyor. Bu durum, ülkede etkin bir şekilde faaliyet yürütmeyi daha da zorlaştırıyor. UNICEF ve Dünya Gıda Programının Somali’de bizimle ortaklaşa çalışmaya hazır olduklarını ifade etmiş olmaları, bizim sıkı çalışmalarımızın bir göstergesidir.

2011 yılında yaşanan aşırı kuraklığın ardından bölge genelinde 22 milyon sterlinlik bir acil yardım programı uyguladık. Bu kapsamda, 1 milyon kişiye gıda yardımı ve 400 bin kişiye de temiz içme suyu yardımı ulaştırdık. Ayrıca, çeşitli hastane ve sağlık merkezlerine 10 tondan fazla ilaç desteği sağladık.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.