Sri Lanka, 26 Aralık 2004’te yüzyılın en büyük doğal afetlerinden biriyle sarsıldı. Hint Okyanusu’nda gerçekleşen deprem, güçlü bir tsunami yaratarak on binlerce insanın ölümüne neden oldu, evleri ve altyapıları yok etti. Hayatta kalanların çoğu, aile fertlerini, evlerini, geçim kaynaklarını, dolayısıyla sahip oldukları hemen her şeyi kaybetti.

Tsunami, sel ve kuraklığın zarar verdiği Sri Lanka’da aynı zamanda halkın gıdaya ulaşma güçlüğü bulunuyor. Nüfusun 3’te 1’i-yaklaşık 7 milyon Sri Lankalı- yeterli beslenemiyor. Pek çok Sri Lankalı aile için hayat güçlüklerle dolu:

  • Nüfusun %7’si ulusal yoksulluk sınırının altında yaşıyor (Asya Kalkınma Bankası, 2012)
  • Her 5 gençten 1’i işsiz (ILO, 2017)
  • Nüfusun %22’si yetersiz besleniyor (Dünya Gıda Programı, 2017)

Sri Lanka’da Islamic Relief

Sri Lanka’daki faaliyetlerimize, tsunamiden en çok etkilenen bölgelerden biri olan Ampara’da acil gıda yardımı yaparak başladık. Buradaki çalışmalarımızla kısa sürede insanların yıkımdan kurtulmalarına yardımcı olduk. Afetten birkaç hafta sonra Islamic Relief mühendisleri, yaşamları tamamen yıkılmış olan insanların ihtiyaçlarını karşılamak için geçici barınaklar yapmaya ve kuyular açmaya başladı.

Acil durumun ardından, faaliyetlerimize Kalmunai Tamil’deki sürdürülebilir kalkınma projelerimizle devam ettik. Burada kalıcı evler inşa ettik ve insanların geçimlerini tekrardan sağlayabilmeleri için onları geçim kaynaklarına yeniden kavuşturduk.

Ayrıca, Sri Lanka’da tsunami nedeniyle yetim kalan çocuklara destek vermek için bire bir yetim sponsorluk programımızı başlattık.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.