Huzur ve güven içerisinde, temel ihtiyaçların karşılanabildiği bir hayat yaşamak her insanın hakkı. Maalesef dünyadaki yoksulluk, savaş ve karışıklıklar, bu durumu bazıları için imkânsız hale getiriyor. Uluslararası İslami Yardım Vakfı olarak, hayatta kalabilmek adına evlerini terk edip başka bölgelere ve ülkelere göç etmek zorunda olan insanlara, birçok açıdan yardım etmeye ve onların hayatlarındaki değişime vesile olmaya çalışıyoruz.

Türkiye’de bulunan Suriyeli mültecilerin büyük bir çoğunluğu, yasal olmayan yollarla çalıştırılıyor, üstelik bu çalışanların %20’si henüz reşit değil. Aynı şekilde kayıt dışı çalıştırılan Türk işçiler de mevcut fakat genelde Suriyeli işçilerin yevmiyesi, çok daha düşük oluyor. Bu durum, ekonomik olarak düzenli gelir sağlayamayan bireylerin, sağlık, gıda ve barınma gibi temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekmelerine neden oluyor. Türkiye’ye göç eden ailelerin, yanlarında getirebildikleri birikimleri çoktan harcadıkları da göz önüne alınırsa, yaşamaya devam edebilmek için çalışmalarının bir gereklilik olduğu anlaşılabilir. Birçok haneye giren gelir, asgari harcama tutarının neredeyse yarısı kadar. Dolayısıyla insanların kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için oluşturulabilecek sürekli bir geçim kaynağı, büyük önem arz ediyor. Bunun yanı sıra sağlık ve eğitimle ilgili desteklerin, ihtiyaç sahiplerinin daha yaşanabilir bir hayat kurmalarına yardımcı olacağına inanıyoruz.

Projemiz dahilinde Türkiye’deki ihtiyaç sahipleri ve mültecilere sağlık hizmetlerinin ulaştırılması planlanıyor. Bunun yanı sıra sürdürülebilir bir geçim kaynağı oluşturmanın önemi göz önünde bulundurularak, kadınlara pastacılık kurslarının düzenlenmesi hedeflendi. Ayrıca, çocukların eğitimlerine destek olabilmek amacıyla, kırtasiye malzemesi dağıtımı gerçekleştirildi. Projenin sonunda toplamda 6.000’den fazla kişinin hayatlarındaki değişimin bir parçası olmayı umuyoruz.

Geleceği inşa etmek: çocuklar için eğitim

İyi bir eğitim alabilmek, dünyadaki her çocuğun hakkı ve ihtiyacı. Fakat birçoğu yoksulluk ve savaş gibi nedenlerden dolayı eğitimlerinden geri kalmakta. Bu nedenle onlara kırtasiye malzemeleri ulaştırıyoruz. Çocuklar bizim geleceğimiz, dolayısıyla onları desteklemenin en önemli görevlerimizden biri olduğuna inanıyoruz.

“Çocuklarımızın okul masraflarını karşılama çabası, omuzlarımızda koca bir yüktü”

4 çocuğuyla birlikte, güvenli ve barışçıl bir hayat sürme umuduyla Türkiye’ye gelen Samia, çocuklarının eğitimleri hakkında endişe ediyordu. Uluslararası İslami Yardım vakfı olarak, Samia’nın çocukları da dahil olmak üzere tam 5.500 çocuğa okul için gerekli olan kırtasiye ürünlerini ulaştırdık.

“Hepimiz için birer ümit, perişan hayatımıza birer ışık oldunuz”

Yaşlılar ve engelliler için sağlık hizmeti: ortopedik destekler ve işitme cihazları

Uluslararası İslami Yardım Vakfı Olarak sağlık hizmetlerine ulaşamayacak durumda olan insanları önemsiyoruz. Projemiz kapsamında ihtiyaç sahiplerine ortopedik destekler ve işitme cihazları ulaştırarak, hayat standartlarını biraz daha yükseltebilmeyi umuyoruz.

“Akıcı bir şekilde konuşmayı dinleyerek değil, okuyarak öğrendim”

2 çocuk babası 32 yaşındaki Muhamad, savaştan dolayı evini terk etmek zorunda kalan Suriyeli mültecilerden yalnızca biri. İşitme engeli çocukluğundan beri var. Çocukken bazı kelimeleri yanlış telaffuz ettiğini, insanların onu düzeltmeye çalıştığını fakat onun aynı şekilde konuşmaya devam ettiğini, çünkü söylenen kelimeleri o şekilde duyduğunu söyledi. Bu nedenle konuşmayı duyarak değil, okuyarak öğrendiğini de ekledi. Projemiz kapsamında Muhamad’a işitme cihazı ulaştırdık. Artık düşük sesler de dahil her şeyi net bir şekilde duyabilecek.

“İleride ben de bu şekilde engelli insanlara yardım edebilmeyi istiyorum”

Ortopedik cihaz desteği sağladığımız 5 yaşındaki Ubadah’nın babası da, ailesi ile birlikte, savaş nedeniyle ülkesini terk etmek zorunda kalanlardan.

“Uluslararası İslami Yardım Vakfı’nı ilk defa duyuyorum. Allah hepinizden razı olsun”

Ubadah artık yürürken daha az zorluk çekecek. Yardımlarımızla insanların hayatlarındaki değişimin bir parçası olmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.