Suriye’de yıkıcı krizde on yıl geride kaldı. Suriye’deki 11,1 milyondan fazla insanın ve ülkesinden kaçan milyonlarca Suriyelinin insani yardıma ihtiyacı var.

Suriye halkı, krizin başladığı 2011 yılının mart ayından bu yana hayal edilemeyecek boyutlarda zorluk ve kayıpla karşı karşıya kaldı. Bitmek bilmeyen şiddet olayları, derin yaralar açtığı insanları güvenlik arayışıyla defalarca kaçmaya zorladı. Bu insanlar, gittikçe artan yoksullukla temel kaynak ve hizmetlere erişememeyi en acı şekilde tecrübe ettiler.

Suriye'nin Sarsıcı On Yılı

2021’de Suriye’yi unutmayın

Yerinden yurdundan edilmiş milyonlarca insanın hayatta kalma mücadelesi verdiği kuzeybatı Suriye’de insani durum kötüleşmeye devam ediyor. Covid-19 salgınının ve çökmekte olan ekonominin yıkıcı etkisine ek olarak gıda, ilaç ve yakıt yetersizliği nedeniyle bölgede çile hüküm sürüyor.

Suriye’deki insan sayısının bu yıl 13 milyona ulaşmasından endişe ediliyor.

Islamic Relief Worldwide’ın geçici CEO’su Tufail Hussain durumu şöyle ifade ediyor:

Krizin ilk on yılı geride kalırken Suriye halkı unutulmamalı. Başka felaketlerin yaşanmasını önlemek için hala harekete geçecek zaman var. Dünya 2021’de Suriye halkının içinde bulunduğu kötü durumu artık görmezden gelmemeli”.

“Allah’a kalplerimizin ferahlaması ve bir gün sağ salim evimize dönebilmemiz için dua ediyoruz.”

Ümmü İsmail ve çocukları, beş sene önce gecenin bir yarısı çatışma çıkınca Cebel el- Ekrad’taki köylerinden yalın ayak kaçtılar.

Ümmü İsmail o günleri şu sözlerle anlatıyor: “Bombardıman başladığında uyuyorduk, birden korkuyla uyandık. Her yerden kadın ve çocukların çığlık sesi geliyordu. Çok korkmuştuk.”

Komşu köye sığındılar, ancak kısa bir süre sonra bombalama yeniden başlayınca tekrar kaçmak zorunda kaldılar. Sonunda Türkiye-Suriye sınırındaki Ali kampına ulaştılar. Çocuklarının ikisinin de durumu hiç iyi değil.

Ümmü İsmail, “Oğlum ilaçlarını almadığında hareket edemiyor. İlaçlar kuzey Suriye’deki hastanelerde bulunmadığından tedarik etmeleri için yardım kurumlarından medet umuyoruz” diyor. Son birkaç senedir Ümmü İsmail’in de sıhhati özellikle kış ayları, şiddetli yağmur ve sel dönemlerinde pek yerinde değil.

Ümmü İsmail, Islamic Relief’in geçen sene Suriye’de yardım ulaştırdığı 770.000’i aşkın insandan biri.

“Krizden önce güzel yemekler yerdik. Hayvan besler, mahsul yetiştirir, ürünleri satar ve böylece geçinip giderdik. Ama bu geçmişte kaldı. Şimdi evimiz bombaların altında kaldı, tarlalarımız yakıldı, geçim kaynaklarımız elimizden alındı ve sahip olduğumuz ne varsa kaybettik. Ekmeği bile zar zor temin edebiliyoruz.

Ümmü İsmail, Islamic Relief’in geçen sene Suriye’de yiyecek ve taze ekmek ulaştırdığı 770.000’i aşkın insandan sadece biri.

Ümmü İsmail sözlerine şöyle son veriyor: “Elhamdülillah, Islamic Relief bize gıda ve hijyen paketleri gönderdi. Yaklaşık bir aydır o yardımla idare ediyoruz. Allah’a kalplerimizin ferahlaması ve bir gün sağ salim evimize dönebilmemiz için dua ediyoruz.”

Mülteci ailelerin güçlü kalmasına yardımcı olmak

Dört çocuk annesi Hüda, krizin başlangıcından bu yana Suriye’den kaçan 5,6 milyon insandan biri. Hatay’a sığınmadan önce Suriye’deki çetin yaşam koşullarına katlandı. Ancak Türkiye’de de iş bulmak neredeyse imkansızdı.

“Burada iş bulamadım çünkü bu şehir küçük ve çok fazla Suriyeli var. Çocuklarımı evde bırakıp uzun süre onlardan uzak kalamam” diyor Hüda.

Islamic Relief, güvenilir geçim kaynağı bulmasına yardımcı olmak için Hüda’ya iş olanağı sundu. Hüda şimdi, kendisine satış yapabilmesi için ekin verilen Islamic Relief serasında çalışıyor.

Hüda’nın ailesi, Islamic Relief’in bölgede tarım, arıcılık ve mesleki gelişim destek projeleriyle yardım ulaştırdığı 450 aileden sadece biri. Bu ailelerin birçoğuna domates, çilek ekebilmeleri ve arı kovanlarını yerleştirebilmeleri için araziler verildi. Bu sayede, ürettikleri mahsulleri sonradan satıp gelir elde edebilecekler.

 

Çocuklarını tek başına Hatay’da büyüten Suriyeli mülteci Hüda, şimdi Islamic Relief’in desteğiyle güvenilir geçim elde edebiliyor.

Çocuklarını tek başına Hatay’da büyüten Suriyeli mülteci Hüda, şimdi Islamic Relief’in desteğiyle güvenilir geçim elde edebiliyor.

Suriye’deki krizi sona erdirmek için her zamankinden daha çok çalışmak

Islamic Relief, kriz başladığından bu yana insani yardım programlarına 350 milyon sterlin değerinde yatırım yaptı. Sadece geçen sene, yaklaşık 2,5 milyon insana yardım eli uzattık.

Yiyecek ve acil sağlık hizmetinin yanı sıra, kan bankası, diyaliz ve kalp ameliyatı gibi uzman tıbbi hizmetler sağladık. Savunmasız kişilere battaniye ve plastik örtüler de içeren barınma ve hayatta kalma eşyaları ulaştırdık. Zor durumdaki yüzlerce yetim çocuğa geçim kaynağı, eğitim ve sosyal güvenlik desteği sunduk. Ayrıca, su, sanitasyon ve hijyene erişimi artırdık ve güneş enerjisi sağladık.

Ancak, acımasız kriz on yılı geride bırakırken, Suriye’de hala sayısız insan acı çekmeye devam ediyor. Suriye halkının şimdi hiç olmadığı kadar yardımımıza ihtiyacı var. Bize sürekli barışa hasret kaldıklarını söylüyorlar.

Islamic Relief, uluslararası toplumu acilen ihtiyaç duyulan insani yardım çabalarına desteklerini artırmaya ve şiddeti bir an önce azaltmaları için tüm taraflar üzerinde baskı kurmaya çağırıyor. Ve en önemlisi, bu korkunç krize kalıcı bir çözüm bulmaya davet ediyoruz. Barış inşası, en yoksul aileler için elverişli geçim kaynağı imkânları yaratmakla birlikte, toplumun daha dirençli hale gelmesini desteklemeye de odaklanmalıdır. Suriye halkı ancak o zaman güven içinde çalışıp yaşayabilir ve çocuklarıyla bir gelecek kurabilir.

Daha fazla bilgiye raporumuzda ulaşabilirsiniz. Zor durumda olanların yanında olmaya devam edebilmemiz için desteğinize ihtiyacımız var. Lütfen şimdi Suriye çağrımıza bağışta bulunun.

*Islamic Relief, mümkün olan her yerde projelerin entegrasyonunu sağlayarak olumlu etkiyi en üst düzeye çıkarmayı amaçlar. Bu sayı hesaplanırken, farklı sektörlerden yardım alan kişiler birden fazla kez sayılmış olabilir. Örneğin, iki farklı projeden faydalananlar bu sayıya ikişer kez dahil edilmiş olabilir.

Bu hafta, Suriye’de yıkıcı krizde on yılın geride kaldığına işaret ediyor. Suriye’deki 11,1 milyondan fazla insanın ve ülkesinden kaçan milyonlarca Suriyelinin insani yardıma ihtiyacı var.

Suriye halkı, krizin başladığı 2011 yılının mart ayından bu yana hayal edilemeyecek boyutlarda zorluk ve kayıpla karşı karşıya kaldı. Bitmek bilmeyen şiddet olayları, derin yaralar açtığı insanları güvenlik arayışıyla defalarca kaçmaya zorladı. Bu insanlar, gittikçe artan yoksullukla temel kaynak ve hizmetlere erişememeyi en acı şekilde tecrübe ettiler.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.