Islamic Relief- Worldwide’ın temelleri, 1984 yılında, İngiltere’deki Birmingham Üniversitesi öğrencisi Dr. Hany El-Banna ve arkadaşları tarafından atıldı. O dönemde Afrika’daki kıtlığın önüne geçebilmek için bir adıma atmak ve Müslümanlar olarak bizler de buradayız diyebilmek adına bu genç öğrenciler, kapı kapı dolaşıp açlıkla mücadele eden insanlara acil yardım ulaştırmak istediklerini anlattılar. Burada topladıkları paraların tamamı, o dönemde acil gıda desteği bekleyen insanlara ulaştırılırdı.

Bu seneyi takip eden 5 yıl içerisinde Islamic Relief olarak hızlı bir şekilde büyüyerek farklı coğrafyalarda da faaliyet göstermeye başladık. Bangladeş’ten Irak’a, Lübnan’dan Malezya’ya 40’tan fazla ülkede hayat kurup hayat kurtarmaya kendimizi adadık.

Kızıl Haç tarafından hazırlanmış olan ve uluslararası standartlarda yardım sağlamayı hedefleyen davranış protokolünü imzaladık. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi tarafından kabul edilen ve CHS- temel İnsani Yardım Kriterleri Sertifikasına sahip olan bir sivil toplum kuruluşuyuz. Avrupa Komisyonu İnsani Yardım Departmanı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komisyonu ile hiçbir ayrım yapmadan ihtiyaç sahiplerine yardım ulaştırılacağına dair ortak çerçeve anlaşması yaptık.

1984’ten bu yana 120 milyondan fazla insana ulaştık ve din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın hayatlarındaki değişimin bir parçası olduk. Yalnızca acil durumlar için destek değil, sosyal ve ekonomik alanlarda da çeşitli projeler yürüttük.

Islamic Relief Worldwide 2012’de, şiddetini gittikçe arttıran Suriye krizinden etkilenen insanlara yardım ulaştırabilmek adına, Türkiye’deki operasyonlarına başladı.

2019’da yerel bir vakıf haline gelen Türkiye ofisi olarak çalışmalarımıza Islamic Relief Türkiye adıyla devam ediyoruz.

Projelerimiz yalnızca tek seferlik yardımları kapsamıyor. Ayrıca yardıma muhtaç ailelerin bir meslek edinerek, kendi geçimlerini sağlayabilmeleri için de çeşitli çalışmalarda bulunuyoruz.

Nihayetinde, Islamic Relief ailesi olarak İslam inanç ve değerlerimizden yola çıkıp, toplulukların güçlendiği, sosyal yükümlülüklerin yerine getirildiği ve insanların başkalarının yaralarını sarmada tek yürek olduğu yardımsever bir dünya hayal ediyoruz.

Değerlerimiz doğrultusunda, sizlerin de yardımlarıyla canla başla çalışmaya, insanların hayatlarına dokunmaya ve yüzlerdeki tebessüme vesile olmaya devam edeceğiz.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.