11 yıldır devam eden kriz, Suriye’deki sağlık sistemini çökertti. Fakat sizlerin de destekleriyle Islamic Relief Türkiye olarak ihtiyaç sahibi insanların hayat kurtaran tedavilere ulaşmasını sağlayabiliyoruz.

Bu kişilerden birisi de ailesi Kafranbel’deki evlerini terk edip kuzey sınırına yakın Maraat al-Numan’a göçmek zorunda kalınca tek başına kalan 58 yaşındaki Ahmed. Kendisi tüm bu süreçte nefes darlığı ve göğsünde sıkışma hissetmeye başladığını söylüyor.

“Herhalde kalp krizinden öleceğim diye düşünmeye başladım ve Allah’a beni kurtarması için yalvardım.”

Ahmad, sabah oğlunun gelmesini ve onu İdlib’deki hastaneye götürmesini beklediğini, doktorlarınsa ona acilen kalp ameliyatı olması gerektiğini, bu operasyonun 2.000$’dan fazla olduğunu anşattı.

Devamında bir insani yardım kuruluşunun operasyonun masraflarını karşıladığını, fakat hastalığının uzun süredir devam etmesi nedeniyle bu tedavinin başarılı olmadığını söyleyen Ahmed’in tek çaredi, masraflarını karşılayamayacağı ve şartlarına dayanamayacağı bir Türkiye yolculuğuydu.

Islamic Relief Kalp Cerrahisi Merkezi

Kalp cerrahisi, beyin cerrahisi ve damar cerrahisi ile birlikte Suriye’nin kuzey bölgesinde en çok talep gören uzmanlıklardan biri. Bu alandaki operasyonların, seyyar hastanelerde ya da yeterli profesyonel ekipmanın olmadığı tesislerde gerçekleştirilmesi mümkün değil.

Bundan 2 yıl önce, Islamic Relief olarak, İdlib’de Kalp Cerrahisi Merkezi’ni kurduk. Kuzey Suriye’de tek olan merkezimiz, tedavi için tehlikeli bir yolculuk yapmak ya da ölümle yüzleşmek zorunda kalan hastalarla ilgilenmeye başladı.

2020 yılının Ekim ayında, Merkezin ilk koronal baypass operasyonu, kardiyolog Dr. Farouk Al- Mohammed tarafından gerçekleştirildi. Önceden yapılması neredeyse imkânsız olan bu ameliyat ile ilgili Dr. Farouk şunları söylüyor:

“Elektriğin çok kısıtlı olduğu bu bölgede böylesine bir merkez inşa edilebilmesi gerçekten büyük bir başarı.”

Devam eden kriz ve zorlu çalışma şartlarına rağmen merkezimizde bugüne kadar çocuk ve yetişkinler için koroner bypass, kalp kapakçığı değiştirme ve doğuştan gelen kalp rahatsızlıkları operasyonları da dahil olmak üzere 100’ün üzerinde kalp ameliyatı gerçekleştirildi.

İdlib'deki Uluslararası İslami Yardım Vakfı Kalp Cerrahisi Merkezi'nde çalışan Kardiyolog Dr. Farouk Al- Mohammed.

Suriye’nin Kuzeyinde Bir Yaşam Hattı

Ahmed, merkezimize geldiğinde, ilk olarak doktorlar tarafından muayene edildi. Koroner arterlerinden 3 tanesinin tamamen tıkalı, bir tanesinin ise kısmen tıkalı olduğu tespit edildi. Doktorlar, hala hayatta olmasının çok şaşırtıcı olduğunu söylediler.

“Burada beni mükemmel bir şekilde tedavi eden sağlık çalışanlarına çok teşekkür ederim. Allah’a şükürler olsun, şu anda daha iyi bir durumdayım. 2022’de barış içerisinde evlerimize dönerek onurlu bir şekilde yaşamlarımızı sürdürmeyi umuyorum.”

Kuzey Suriye'deki Uluslararası İslami Yardım Vakfı Kalp Cerrahisi Merkezi'nde tedavi gören Ahmad.

Suriye’nin Özverili Bir Şekilde Çalışarak Hayat Kurtaran Sağlık Çalışanlarını Destekliyoruz

Merkezimizin sunduğu sağlık hizmetlerine olan talep, artarak devam ediyor. Her hafta 10 hasta, operasyonel işlemler için başvuru yapıyor. Sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ve Islamic Relief Türkiye tarafından yönlendirilen bağışlar olmasaydı, kalp rahatsızlığı çeken milyonlarca insanın tedavi için hiçbir ümidi olmayacaktı.

Desteklerinizle birlikte, krizin inanılmaz zorlu şartlarıyla mücadele eden sağlık çalışanlarının yanında yer almaya devam ederek daha fazla hayat kurtarabiliriz.

Dr. Farouk Al- Mohammed, şunları söylüyor:

“Suriye’de 11 yıldır devam eden bu krizde çok fazla kayıp verdik fakat ümidimizi asla yitirmedik. Suriye halkı, yeniden ayağa kalkmaya hazır”

Yardımlarınızla, Suriye halkı için hayat kuran ve hayat kurtaran tıbbi operasyonlara devam edebiliriz.

Biz Suriye halkının yanındayız. Peki ya siz?

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.