“Buraya geldikçe enerjim yükseliyor. Birçok yeni tarif öğreniyorum. Bu öğrendiklerimle de kendimi geliştirip bir gelir kapısı oluşturmak istiyorum”

55 Yaşındaki Makbule Hanım, bu dönemki pastacılık kursu öğrencilerimizden birisi. Eşini kaybettikten sonra çocuklarının bakımını tek başına yüklenirken, bir yandan da farklı işlerde çalışarak ev geçimini sağlamış. Şimdi ise biri üniversitede, diğer ikisi ise evli olan çocukları yuvadan ayrılınca artık kendisi için bir şeyler yapmak istemiş ve bizimle tanışmış.

Meslek edindirme ve kadınları çalışma hayatına kazandırmaya yönelik yürüttüğümüz bu çalışmada, kursiyerler, temel düzeyde pastacılık eğitimi alıyorlar. 2,5 ay sürecek olan eğitimin sonunda ise, kursu başarıyla tamamlamış olanlar, MEB onaylı sertifikalarını alacaklar.

Kurs sonunda ise kendilerine güzel ve profesyonel bir başlangıç yapabilmeleri adına, temel pastacılık malzemeleri ulaştıracağız. Şimdiden kursu tamamlayan 21 kişiye ilgili malzemeler teslim edildi.

İki farklı kurs merkezinde gerçekleşen eğitimlere toplam 33 kişi katılım sağlıyor. Her hafta, tüm detaylarıyla yeni tarifler öğrenen katılımcılar, gelecekte bu işi profesyonel olarak devam ettirmeye oldukça azimliler.

“Çocuklarım da hep elimin lezzetli olduğunu söylerdi. Tüm bunlar şimdiye kadar hayalini kurduğum fakat maddi sıkıntılardan dolayı hiç gerçekleştiremediğim şeylerdi. Sunduğunuz bu imkanlardan dolayı Islamic Relief Türkiye’ye çok teşekkür ediyorum.”

İleride kendine ait bir kafe açmak ve kursta öğrendiklerini uygulamaya dökerek kullanmak isteyen Makbule Hanım, geleceğe dair oldukça umutlu.

Makbule Hanım gibi daha nicelerinin hayatlarındaki değişime vesile olmak adına çalışmalarımız, canla başla devam ediyor.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.