Kenya‘nın kırsal kesimlerinde aileler hayatta kalmak için mücadele ediyor.

Nüfusun yaklaşık üçte birinin günlük kazancının 2 $’dan daha az olduğu ülke, iklim değişikliği nedeniyle zor zamanlardan geçiyor.

İklim değişikliğiyle ülkede etkili olan kuraklık, insanların geçim kaynaklarınını tehdit ediyor, aileler gıda ve su gibi temel ihtiyaçlarını karşılamada büyük sıkıntılar yaşıyor.

Torunlarını büyüten Ebla ile tanışın

Ebla, Kenya’nın Abdi Gab köyünde ailesiyle birlikte kuru dal ve sazlardan yapılmış derme çatma bir evde yaşıyor.

Ebla bize genç ve kuvveti yerinde olan erkeklerin çoğunun otlak ve su aramak için besi hayvanlarıyla birlikte köyden göçtüğünü anlatıyor. Bu da, kadın ve çocukların besi hayvanları ve dolayısıyla sütten mahrum edilerek, gıda ve suya oldukça kısıtlı erişimle geride bırakıldığı anlamına geliyor.

Ne yazık ki, bu bölgeye iki yıldır yağmur yağmıyor. Bu yüzden bölge halkı suya ve gıdaya erişimde çok büyük zorluk yaşıyor.

Ebla, bir zamanlar sahip oldukları bolluk ve develerinin taze sütüne özlem duyuyor. Geçinebilmeleri için çocuklarının göndereceği paraya güveniyor, ancak onların köye dönmesi bazen üç ayı buluyor. Geçen süre de tüm aileyi savunmasız bırakıyor.

Ebla şu an yağmurun ve evlatlarının geri döneceği ümidiyle 10 torununa bakıyor.

Islamic Relief olarak, bu zorlukları yaşayan insanlara ihtiyaç duydukları desteği ulaştırabilmek için çok çalışıyoruz.

Ebla’ya ailesinin acil ihtiyaçlarını karşılaması için nakdi yardımda bulunduk. Bizimle mutluluğunu paylaştı:

Bu zorlu kuraklık dönemlerinde köyümüze ilk kez yardım ulaşıyor.

Yardım tüm aileme can suyu gibi geldi. Torunlarım için yiyecek alabildim. Günde iki öğün yemeyeli uzun zaman olmuştu. Ayrıca kullanmam gereken ilaçların bir kısmını da bu sayede satın alabildim.

Sizlere çok teşekkür ediyorum ve bizi asla unutmamanız için dua ediyorum, çünkü bu kuraklık bizi son derece zorluyor.

Elhamdülillah! Sizlerin sayesinde Ebla ve ailesi gibi Kenya’da ihtiyaç sahibi pek çok aileyi destekleyebiliyoruz. Sizlerin vesilesiyle hayat kurtarıyoruz.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.