Sayılarla Yemen Krizi

Yemen’de 5 yaşın altındaki 2.3 milyona yakın çocuk, yetersiz beslenme ve açlık ile karşı karşıya. 400.000′ e yakını ise acil müdahale edilmediği takdirde, ölüme mahkûm. COVID-19’un hızla yayılmasıyla birlikte insanlar yalnızca açlıkla değil, aynı zamanda hastalıkla da mücadele ediyor. Süregelen silahlı çatışmalar ve ekonomik sıkıntılar içerisindeki ülkede, nüfusunun %80’i insani yardıma muhtaç, bir sonraki öğünlerinin nereden geleceğini bilmeden yaşamını sürdürmeye çalışıyor.

Toplum, en temel ihtiyaçlarından yoksun durumda. 3 milyondan fazla insan yerlerinden edildi, 18 milyona yakın insanın temiz su ve temel sağlık desteğine ihtiyacı var.

Açlıkla Mücadele

Islamic Relief olarak, tüm bu şartlar altında yaşamaya çalışan insanlara acil yardım ulaştırıyoruz. Ülke çapında geniş bir bölgede 2 milyon insan, her ay gıda desteği alıyor. Bunun yanı sıra toplam 167 sağlık merkezinde doktorlar ve hemşireler, ihtiyaç duyan insanlara tedavi uyguluyor.

Beş yıldan fazla süredir devam eden çatışmalar ve git gide kötüleşen alt yapı, ülke genelinde yoksulluk, açlık ve sıkıntıların artmasına neden oldu. Yemen krizi her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

Bölge halkına bu zor zamanlarda yardımcı olabilmek adına Yemen’deyiz. Yemen’de ve dünyanın diğer yerlerinde hayat kurup hayat kurtarabilmek için desteklerinizi bekliyoruz.

 

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.