Savaşın başlangıcından bugüne Suriye’deki yıkım, inanılmaz boyutlara ulaştı. Temel ihtiyaçlara dahi ulaşamayan ve yoksullukla mücadele eden halkın en büyük problemlerinden biri ise sağlık hizmetleri. Sadece bu yıl, Uluslararası İslami Yardım Vakfı tarafından desteklenen 15 hastane saldırıya uğradı. İlaç kıtlığı, medikal gereçlerin eksikliği ve hastane çevresindeki güvenlik sorunları, sağlık sektörünü durma noktasına getirdi.

Bu durumda biz neler yapıyoruz?

Uluslararası İslami Yardım Vakfı olarak, Kuzeybatı Suriye’deki bu durumu iyileştirebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Şu anda, temel sağlık ihtiyaçlarının karşılanabileceği mobil acil durum ünitesi, sağlık merkezleri ve özel diyaliz merkezleri projelerimizi yürütmekteyiz. Bunun yanı sıra sağlık çalışanlarının maaşları, işletme masrafları ve eğitim giderleri de tarafımızca karşılanmakta.

Sağlık hizmetlerine erişmekte zorluk yaşayan hastalar için güvenli ulaşım, Uluslararası İslami Yardım Vakfı tarafından sağlanıyor. Böylelikle insanların hastanelere gelmeleri ve gerekli durumlarda diğer merkezlere sevk edilmeleri kolaylaşıyor.

Projelerimiz sayesinde savaştan etkilenen ve büyük bir çoğunluğu kadınlardan oluşan 500.000’den fazla insana sağlık hizmeti sunmayı planlıyoruz. Şimdiden 140.000’den fazla insana ulaşmayı ve başardık.

Ahmed için hayat kurtaran müdahale: kalp ameliyatı

Projelerimiz dahilinde, 2019’dan beri Suriye’de faaliyet gösteren ve açık kalp ameliyatı da dahil kompleks işlemleri gerçekleştiren bir kardiyoloji merkezi yürütüyoruz.

Merkezin ilk hastası, Suriye’nin Kuzeyinde yaşayan ve çatışmalardan etkilenerek daha güvenli bir bölgeye taşınmak zorunda kalan, 57 yaşındaki kalp hastası Ahmed oldu. Merdiven çıkarken ve hatta yürürken bile zorlandığını belirten Ahmed’in durumu gittikçe kötüye gidiyordu ve acil müdahale gerekliydi. Suriye’de ilgili operasyonu gerçekleştirebilecek bir hastane olmadığı için tek çözüm Türkiye’ye seyahat etmekti fakat bu durumda masrafların karşılanabilmesi imkansızdı.

“Uluslararası İslami Yardım Vakfı’nın ilk kardiyoloji merkezini Kuzey Suriye’de açacağını ve operasyonlarını ücretsiz gerçekleştireceğini duyunca inanılmaz bir rahatlık hissettim.”

Ahmed merkezimize başvurduktan hemen sonra bir operasyon tarihi belirlendi ve ameliyatı gerçekleştirildi.

“Kendimi yeniden doğmuş gibi hissediyorum”

Ahmed kalbinin artık çok daha iyi bir durumda olduğunu, hastalığı boyunca kaybettiği kiloları ise geri alabildiğini söyledi. Suriye’deki iç karışıklıklar nedeniyle henüz yaşadığı şehre geri dönemeyen Ahmed, en kısa sürede barışın gelmesini ve sağlıklı bir şekilde eski yaşantısına kavuşmayı ümit ediyor.

Ahmed ve daha nicelerine yardım edebilmek adına, projelerimiz devam ediyor.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.