“Projeye dahil olunca üzerimdeki maddi yük azaldı. Derslerime daha fazla odaklanmaya başladım ve artık bölümümle ilgili yerlerde çalışmaya başladım”

Eğitim bireyi özgürleştirir, sağlıklı bir topluma katkıda bulunulmasını sağlar ve günün sonuna refaha ulaştıran bir anahtar görevini görür. Öğrenmenin insanı ve toplumu geliştiren yönü göz önüne alındığında, hiç kimsenin maddi sebeplerden dolayı eğitimden mahrum kalmaması gerekir.

Suriye’de on yılı aşkın bir süredir devam eden iç karışıklıklar nedeniyle yerlerinden edilmiş insanlar, yeni bir yaşam mücadelesi içerisinde hayata tutunmaya çalışıyorlar. Tüm bunlar olurken, çalışmaya, okumaya ve üretmeye de devam ediyorlar. 27 yaşındaki Ahmet de onlardan birisi.

Ahmet, Türkiye’ye gelmeden önce İdlib’de üniversitede okuduğunu, çatışmalar nedeniyle bölgeyi terk ettiğini, daha sonrasında Türkiye’ye gelerek bir süre terzilikle geçimini sağladığını söyledi. Daha sonra eğitim hayatına geri dönme isteğiyle üniversite başvurusunda bulunduğunu, denklik işlemleri sonrasında işletme bölümüne kabul aldığını anlattı.

“Suriye’deki evimizi, sokakları hatırlıyorum, o zamanlar 9 yaşında olmama rağmen. Evin yakınlarına keskin nişancı yerleştirmişlerdi. Gözümüzün önünde
çok fazla ölüm gördük”

Vakfımızdan eğitim desteği alan bir diğer öğrencimiz olan Hamza, moleküler biyoloji ve genetik bölümünde okuyor. Gelecekte yıkıma uğrayan ve yardıma muhtaç ülkelerde çalışmak, kanser ve diyabet gibi hastalıklara
tedavi bulmak istediğini söyleyen Hamza, başarılı bir öğrencilik hayatının yanı sıra, vakfımızda çeşitli gönüllülük faaliyetlerine de katılıyor.

Islamic Relief- Türkiye olarak, daha nice öğrenciye gelecek hayallerinde destek olabilmek adına, çalışmalarımız devam ediyor.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.