6 Şubat günü Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevredeki on il ve Suriye’nin kuzey bölgesini de etkisi altına alan deprem sonrası, Islamic Relief Türkiye olarak derhal harekete geçtik. Gaziantep’te bulunan ofisimiz sayesinde ilk günden itibaren hızlı bir şekilde koordine olarak yardım faaliyetlerimize başladık.

Kış mevsiminin zorlayıcı hava şartlarında, evlerinden olmuş depremzedelere öncelikle hazır yiyecek ve battaniye ulaştırdık. Gaziantep ve Hatay’ın merkeze uzak ilçe ve köyleriyle birlikte Kahramanmaraş, Kilis ve Şanlıurfa’da da afetzedelere, temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri malzemeleri ulaştırdık.

Önceliğimiz, bir gece vakti evlerinden olan ve yıkılmış şehirlerde yeniden bir hayat kurmaya çalışanların yanlarında olabilmek.

Tüm bu süreçte ihtiyaç sahiplerine etkili bir şekilde ulaşabilmek adına belediyeler, AFAD ve bölgedeki sivil toplum kuruluşları ile koordineli bir şekilde çalıştık.

6 Şubat tarihi itibariyle Kahramanmaraş, Hatay (Yayladağı, Altınözü), Gaziantep (Nurdağı, Islahıye, Nizip), Kilis ve Şanlıurfa’da;

4.050 adet battaniye

828 adet içme suyu

54.504 adet kek

26.525 adet meyve suyu

77.000 paket hurma

3.154 gıda paketi (makarna, pirinç, yağ, salça)

2.500 adet hijyen kiti (sabun, şampuan, deterjan, diş macunu, diş fırçası, ıslak mendil, tuvalet kâğıdı, el dezenfektanı)

3.172 adet gıda kartı (market alışveriş kartı)

İle toplamda 83.908 depremzedeye ilk yardım ulaştırdık.

Günlük ihtiyaçlara yönelik acil yardımlarımızın yanı sıra, uzun vadede depremzedelerin yeniden hayatlarını kurmalarına yönelik çalışmalarımızı yürütüyoruz.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.