Adım Muhamad, Suriye’de üniversite öğrencisiydim. 5-6 yıl önce Türkiye’ye İstanbul’a geldim. İlk zamanlar Türkçe bilmiyordum. Hiç bir kursa gitmeden interneti kullanarak kendi kendime öğrendim. Şu anda matbaada çalışıyorum. Biraz zor bir iş ama üstesinden geliyorum. 6 ve 2,5 yaşında 2 çocuğum var.

5 yaşımdayken ailem işitme yeteneğimi iyileştirmek için bazı bitkisel ilaçlar denedi, ancak doktor bir cihaz kullanmam gerektiğini söyledi. Şimdiye kadar hayatıma bu şekilde devam ettim. İlk defa her şeyi net bir şekilde duyabiliyorum.

Ben çocukken bazen bazı kelimeleri yanlış telaffuz ederdim. İnsanlar beni düzeltmeye çalıştıklarında, aynı şekilde telaffuz etmekte ısrar ediyorum çünkü duyduğum şey buydu. İşitme engelli kişiler duyabildikleri kadarını öğrendikleri için genellikle düzgün konuşamazlar. Akıcı konuşmayı dinlemeden okuyarak ve insanların konuştuklarını dudaklarından tahmin etmeye çalışarak başardım.

Şu anda çok mutluyum. Desteğiniz için teşekkür ederim çünkü bu cihaz olmadan düşük sesleri duyamıyordum, yalnızca çok yüksek sesleri duyabiliyordum. İlk defa her şeyi net bir şekilde duyabiliyorum. Gelecekte ben de engellilere bu şekilde destek olan biri olmak istiyorum.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.