Avrupa’daki en yoksul ülkelerden biri olan Arnavutluk’ta işsizlik oranı bir hayli yüksek. Neredeyse her 2 kişiden biri günlük 1€’nun altında kazançla ulusal yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Özellikle, yoksulluğun yaygın olduğu ve temiz su, kamu sağlığı ve eğitim gibi hizmetlere erişimin yetersiz kaldığı kırsal bölgelerde yaşam şartları daha da zor.

Arnavutluk’ta insanlar zorlu koşullarda yaşıyor:

  • Ekonominin yüzde 23’ü tarıma bağlı (Dünya Bankası, 2016)
  • Yaklaşık her 5 çocuktan 1’inde gelişim bozukluğu görülüyor(UNICEF, 2011)
  • Nüfusun yüzde 15’i işsiz (ILO, 2017)
  • Nüfusun yüzde 40’ından fazlası kırsal alanlarda yaşıyor (BM İstatistik Bölümü, 2017)

Arnavutluk’ta Islamic Relief

Arnavutluk’taki faaliyetlerimize 1991 yılında başladık. Bugüne kadar, ülkeye büyük miktarlarda yiyecek ve kıyafet yardımında bulunarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Ramazan ayı ve Kurban Bayramı yardımları ve yetim sponsorluklarımızın yanı sıra ülkede farklı birçok proje yürütüyoruz. İnsanların geçimlerini daha iyi bir şekilde sağlayabilmeleri için kırsal bölgelerde yol, su sistemleri ve sulama kanalları inşa ediyoruz.

İşkodra şehrinde 1991 yılında bir okul açtık ve 1994’ten beri aynı şehirde bir kariyer merkezi işletiyoruz. Bu merkezle binlerce kişiye mesleki eğitim sağlayarak insanların iş bulmalarına yardımcı olduk. Bu projemiz başarılı olunca, 2006 yılında Koplik’te ikinci bir eğitim merkezi açtık.

1999’dan beri Arnavutluk’un kırsal bölgelerinde yol, su sistemleri ve sulama kanalları inşa ediyoruz.

Arnavutluk’taki yetimlere destek programımız 1993 yılında başladı. Tiran, İşkodra ve Pogradaş’taki yetim çocuklar; eğitim, sağlık ve sosyal masraflar gibi temel ihtiyaçlarını karşılayan düzenli aylıklar alıyorlar.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.