Az yağış alan Etiyopya’da halk önemli ölçüde suya ihtiyaç duyuyor. Binlerce aile temiz suya erişebilmek için başka bölgelere göç ediyor. Yiyecek ve temiz su bulunamadığı için çocuklar yetersiz beslenerek hastalanıyor. Bu durum genç yaştaki ölümleri de artırıyor.

Etiyopyalılar için hayat oldukça zor:

  • 11.5 milyon insan, acil gıda yardımına ihtiyaç duyuyor (BM Dünya Gıda Programı, 2019)
  • Nüfusun %30’u yoksulluk sınırının altında yaşıyor (UNDP, 2019)
  • Her 10 çocuktan 4’ünde gelişim bozukluğu görülüyor (UNICEF, 2019)
  • Kadınların %65’i kadın sünnetine maruz kalıyor(UNICEF, 2017)
  • İnsanların yüzde 43’ü temiz içme suyuna erişemiyor (Dünya Bankası, 2015)

Etiyopya’da Islamic Relief

Islamic Relief olarak, Etiyopya’daki faaliyetlerimize şiddetli kuraklığın yaşandığı 2000-2002 yıllarında, acil gıda ve temiz su yardımlarında bulunarak başladık. Doğal afetlerin yaygın olduğu ülkede düzenli olarak acil yardım faaliyetleri yürütüyoruz. Örneğin 2011’de, 12 milyondan fazla insanı etkileyen ve Doğu Afrika’yı saran kıtlıkta acil yardımda bulunduk. Yoksulluğu tamamen ortadan kaldırabilmek adına sağlık hizmetlerine, eğitime, su ve temiz çevreye erişimi kolaylaştırmayı hedefleyen uzun vadeli kalkınma projeleri düzenliyoruz.

Ayrıca, gıda güvenliğinin sağlanması, insanların muhtemel afetlere karşı önceden hazırlıklı olması ve ailelerin kendi geçimlerini sağlayabilmeleri için çalışıyoruz. Ailelerin kendi işlerini kurup başkalarına muhtaç olmadan geçimlerini sağlayabilmeleri için onlara faizsiz kredi veriyoruz.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.