BM’ye göre, ülkedeki 24 milyon kişinin neredeyse yarısı “alışılmadık derecede derin ve şiddetli” bir yoksulluk içinde yaşıyor.

Özellikle başkent dışındaki düşük okuryazarlık oranları, eğitimsizlik ve temel altyapı eksikliği gibi nedenler, Yemen nüfusunun kendileri ve çocukları için daha iyi bir gelecek inşa etmesini engelliyor.

2011’de Arap dünyasındaki ayaklanmaların Yemen’e sıçramasıyla meydana gelen siyasi kargaşa, Yemen’deki zorlu yaşam koşullarını daha da kötüleştirdi. Hükümet değişikliği isteyen sivil protestocular ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalar, yüzlerce insanın ölümüyle sonuçlandı. Şiddet, başka gidecek yerleri olmayan binlerce Yemenliyi evsiz bıraktı.

Yemen’de insanlar oldukça zorlu şartlarda yaşıyor:

  • İnsanların yaklaşık yüzde 60’ının gıda güvencesi yok (OCHA, 2017)
  • Her 10 dakikada, 5 yaşın altındaki bir çocuk önlenebilir sebeplerden dolayı hayatını kaybediyor (UNICEF, 2016)
  • Tahminî 15,7 milyon insan güvenli içme suyuna erişemiyor (OCHA, 2017)
  • 4,5 milyon civarında insan acil barınma ve ev eşyalarına ihtiyaç duyuyor (OCHA, 2017)

Yemen’de Islamic Relief

Islamic Relief olarak, 1998’den beri Yemen’de çalışıyor ve Ramazan ve Kurban dönemlerinde gıda dağıtımları yapıyoruz. Ekiplerimiz acil durumlara acil yardım malzemeleri ulaştırmakla yetinmeyip aynı zamanda bölgede uzun vadeli kalkınma projeleri de yürütüyor.

 

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.