Fidye ve kefaret, Ramazan ayında tutulamayan oruçlar için verilen sadakalardır. Zorunlu hallerden dolayı tutulamayan oruçlar için fidye verilir, zorunlu bir durum olmaksızın tutulmayan veya bozulan oruçlar için ise kefaret vermek gerekir.

Fidye

Bir kişi Ramazan’da oruç tutamıyorsa ve bu oruçların kazasını yapmasına engel bir durumu varsa (hastalık, hamilelik vb.), fidye vermesi gerekmektedir.

 

Fidye miktarı

Oruç tutulamayan her gün için belirli bir miktar fidye verilir. Bu miktar bir kişiye iki öğün yemek, ya da iki kişiye birer öğün yemek sağlayacak şekilde belirlenmiştir. Din İşleri Yüksek Kurulu, 2021 yılı Ramazan ayının başlangıcından 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendiğini açıklamıştır. Belirlenen bu miktar aynı zamanda, günlük fidye miktarıdır. Nakdî olarak verilebileceği gibi gıda vb. maddelerden aynî olarak da verilebilir.

Kefaret

Kefaret, kasıtlı olarak tutulmayan ya da bozulan oruçlar için ödenmesi gereken miktardır. Tutulmayan ya da bozulan oruçları telafi etmek için bir kişi ya 60 gün kesintisiz oruç tutmalıdır ya da 60 fakiri doyurmalıdır.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.