Su yalnızca hayatın devamlılığı için değil, aynı zamanda günlük işlerin olağan akışı için de vazgeçilmezdir. Fakat mülteci kamplarının birçoğu temiz su, hijyen ve işleyen bir kanalizasyondan mahrum durumda. Hayatlarını bu şekilde devam ettirmek zorunda kalan insanların, sürdürülebilir ve temiz bir yaşam alanı oluşturabilmesi neredeyse imkânsız.

Uluslararası İslami Yardım Vakfı olarak, kamplardaki bu durumun farkındayız. Bu nedenle temiz içme suyu, sağlam bir atık su sistemi ve dayanıklı çöp konteynırları temin edilmesi üzerine bir proje yürütmekteyiz. Böylelikle bulaşıcı ve salgın hastalıkların önüne geçilmesi, rahatsız edici böcek ve sineklerin oluşumunun engellenmesi planlanıyor. Projemizde odaklandığımız bölge Aleppo’nun Azaz ilçesi oldu. Buradaki su sistemlerinin düzenlenmesi, su kalitesinin arttırılması, su temin edilen sistemlerin yenilenmesi ve kanalizasyon atıklarının düzenli bir şekilde uzaklaştırılması planlandı. Tüm çabamız çatışmadan etkilenip evlerini terk edenlerin ve buradaki ev sahibi toplulukların hayatlarını kurtarmak, biraz da olsa acılarını azaltmak ve insan onuruna yaraşır yaşam standardı elde etmelerini sağlamak.

Projemizin Başarısı: Sürdürülebilir Hijyen

 Projenin başlangıcında ilk adım olarak, Sürdürülebilir su temini için güneş enerjisi sistemi kuruldu. Sonrasında mevcut su temin sisteminin tamir edilmesi, genişletilmesi ve yeniden inşa edilmesi üzerine çalışıldı. Hijyen için suyun yanı sıra, kanalizasyonun da önemli olduğu göz önünde bulundurularak, mevcut sistemi tamir edildi. Temiz bir yaşam alanı oluşturduktan sonra, bunun sürdürülebilmesi açısından, bölgeye sağlam çöp konteynırları getirildi. Ayrıca, kadın ve erkek yaşlı ve engelliler için hijyen kitlerinin dağıtımı devam etmekte. Proje sayesinde, Suriye’deki karışıklık nedeniyle evlerini terk edip kamplarda yaşamak zorunda kalan 67.000’den fazla insana ulaşmış olduk.

En Temel İhtiyaçların Yoksunluğu: Kamplarda Yaşayış

60 yaşındaki Fouzeh, saldırılardan dolayı evini terk edip kamplara sığınmak zorunda kalan binlerce kişiden biri. Engelinden dolayı başkasının yardımı olmadan hareket edemiyor, bu nedenle zorunlu yer değiştirme süresince çok sıkıntılı günler geçirdiğini, günlük yaşantısında kendisine yardımcı olan abisinin ve onun oğlunun kaybıyla yalnız ve umutsuz hissettiğini söylüyor.

“Bizim için en büyük problem suyun yokluğu”

Her ne kadar en temel ihtiyaç olsa da ücreti ve ulaştırma bedeli göz önüne alındığında, kamplarda su bulabilmek oldukça güç. Fouzeh, suyun eksikliğiyle birlikte, biriken çöpler ve tuvalet yetersizliği nedeniyle sürdürülebilir bir hijyen ortamının sağlanamadığını, bu nedenle salgın ve bulaşıcı hastalıklara karşı daha korunmasız olduklarını belirtiyor.

“Elhamdülillah, Uluslararası İslami Yardım Vakfı’nın desteklerinden sonra, kamptaki hayatımız biraz daha iyileşmiş oldu”

Feuzeh’e göre projemiz dahilinde sağladığımız çeşmeler, tamir edilmiş tuvaletler ve sürekli toplanan çöpler ile kamp, daha hijyenik bir yer haline geldi. Uluslararası İslami Yardım Vakfı olarak su, sağlık önlemleri ve hijyen desteğinin her insan için gerekli olduğuna inanıyor, bunlara ulaşamayacak durumda olan insanlar için, elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz.

© 2023 Islamic Relief Türkiye - Vakfımıza, T.C. İstanbul Valiliği’nin 13.01.2023 tarih ve 364720 sayılı olurlarıyla Türkiye genelinde bir yıl boyunca yardım toplama izni verilmiştir.